Ste evidovaný na úrade práce? Možnosti práce nezamestnaných sa zmenili

Nikoho nepoteší situácia, keď sa ocitne bez práce. V takom prípade sa najčastejšie eviduje na úrade práce, a aby mal aspoň nejaké euro naviac, chce popri evidencii na úrade práce pracovať. Ale môže, ak je evidovaný na úrade práce zároveň pracovať?

Prišli ste o prácu? Vaše prvé kroky pravdepodobne budú smerovať na úrad práce, kde sa zaevidujete do zoznamu uchádzačov o zamestnanie. Z toho vám však plynú povinnosti. A medzi nimi sa nachádzajú aj podmienky, za akých môžete pracovať a byť stále evidovaný na úrade práce.

Povinnosti evidovaného na úrade práce

Ak ste sa evidovali na úrade práce, vznikne vám povinnosť si aktívne hľadať prácu a toto úradu aj v pravidelných stretnutiach dokázať príslušným potvrdením. Zároveň, ak vám úrad práce poskytne prácu, odporúčame ju zobrať, ak zodpovedá vašim schopnostiam alebo kvalifikácii a zdravotnému stavu. V opačnom prípade môžete byť vyradený z evidencie za nespoluprácu s úradom.

Môže uchádzač o zamestnanie pracovať?

Teraz nemyslíme situáciu, kedy si nájdete prácu a dostanete pracovnú zmluvu. Vtedy samozrejme úradu predložíte zmluvu a z evidencie budete vyradený. Iné však je, ak si prácu stále hľadáte, ale chceli by ste niečo málo privyrobiť, ale zároveň zostať na úrade práce.

Možné to je, pracovať však môžete len na niektorú z dohôd a maximálne v rozsahu 40 dní v roku a váš zárobok nepresiahne sumu životného minima, teda 205,07 € (suma platná od 1.7.2018).

Pracovať môžete na dohodu

Ak ste evidovaný na úrade práce a chcete pracovať, môžete tak robiť len na niektorú z dohôd. Prečo to tak je? Práca na dohodu sa vraj zneužívala, preto bola schválená novela zákona. Podľa nej môžu evidovaný uchádzači o prácu pracovať len na dohodu 40 dní v roku, toto platí od 1.5.2017.

Do tej doby ste mohli pracovať aj na základe pracovnej zmluvy a limitovaný ste boli výškou príjmu, ktorý nesmel presiahnuť hranicu 75 % životného minima.

Po novom už zákon umožňuje evidovaným uchádzačom o prácu, pracovať len na dohodu o pracovnej činnosti. alebo na dohodu o vykonaní práce, a aj to len na 40 dní v roku. Okrem práce na dohodu však môžete vykonávať aj osobnú asistenciu, môžete vykonávať dobrovoľnú vojenskú prípravu či byť zaradený do aktívnych záloh.

Na čo si dať pozor?

Ak budete uzatvárať dohodu, dajte si veľký pozor, aby ste ju neuzavreli u zamestnávateľa, u ktorého ste pred evidenciou na úrade práce pracovali. Ak ste evidovaný nezamestnaný, dohodu môžete uzatvoriť len so zamestnávateľom, u ktorého ste predtým nepracovali.


S prácou a zároveň evidenciou na úrade práce tak dnes už tak ľahko nevybabrete. Ak ste prišli o zamestnanie a nemáte dohodnuté nové, odporúčame vám sa na úrade práce evidovať. Prečo? Nemusíte sa starať o platenie zdravotného poistenia, môžete poberať dávku v nezamestnanosti a iné príspevky a využiť môžete aj poradenstvo, ktoré úrad práce poskytuje. Medzičasom, než si nájdete prácu, si môžete zvyšovať kvalifikáciu, rozvíjať znalosti alebo sa naučiť niečo nové vďaka rekvalifikačným kurzom. Absolventi môžu využiť možnosť absolventskej praxe. Alebo aj prácu na dohodu, aby ste si udržali pracovné návyky.

I keď to nemusí byť vaše najšťastnejšie obdobie, veríme, že čoskoro sa vám podarí nájsť prácu snov. Napríklad medzi našimi ponukami práce. Prajeme veľa šťastia.

Ak vás zaujímajú aktuálne podmienky na úradoch, určite by ste si ich mali naštudovať v našom článku, ktorý popisuje, ako sa zaevidovať na úrade práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyradenie z evidencie uchádzačov o prácu: Kedy, ako, prečo?

Viete kedy a prečo vás môžu vyradiť z evidencie úradu práce? A ako o vyradenie požiadať? Pozor by ste si mali dať najmä na situácie, kedy vás vyradia pre porušenie pravidiel. Odísť však môžete aj dobrovoľne. Kedy budete vyradený z evidencie?

Povinnosti absolventov v roku 2018: Nezabudnite sa evidovať na úrade práce

Ak ste ukončili strednú alebo vysokú školu a ďalej študovať už neplánujete, nastáva čas povinností. Čo všetko musíte urobiť, ktoré úrady navštíviť a čo budete platiť? Pozrite si aké povinnosti majú absolventi v roku 2018.

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Ďalšie články