Aký je postup pri podaní výpovede?

Chcete podať výpoveď a rozbaliť to na lepšom mieste? Alebo začať podnikať? V tom prípade vás čaká podanie výpovedi. My vám poradíme, ako postupovať pri podaní výpovede a na čo nezabudnúť.

Odchod z práce nie je ľahká záležitosť. Samozrejme, ak nejde o prípad, kedy sa vám s odchodom skôr uľaví. Podanie výpovede by ste si mali poriadne rozmyslieť a nekonať unáhlene. Kedy je teda najlepšie podať výpoveď?

Mnoho ľudí sa svojej práce drží zubami nechtami aj vtedy, keď už ich nijako nenapĺňa. Skrátka len preto, že predstavuje istotu, väčšinou v otázke peňazí. Nie je to ale najlepšie riešenie. Ak už vás práca nenapĺňa, nemáte z nej radosť alebo sa v nej už neviete nikam posunúť, výpoveď predstavuje dobrý spôsob, ako to zmeniť. Práve v týchto chvíľach by ste sa mali pohnúť inam.

Ako podať výpoveď?

Výpoveď môžete podať niekoľkými spôsobmi:

  • Klasická výpoveď.
  • Okamžité skončenie.
  • Skončenie v skúšobnej dobe.
  • Skončenie pracovného pomeru dohodou (výpoveď dohodou).

Kedy ale ktorý typ použiť? No, to je celkom jednoduché. Začnime s okamžitou výpoveďou.

Okamžité skončenie

Okamžitú výpoveď totiž môžete podať len v určitých prípadoch. Často o nej počujete rozprávať ako o tzv. hodinovej výpovedi. Nie je to však tak celkom pravda, pretože do hodiny väčšinou neskončíte.

Pri okamžitej výpovedi pracovný pomer ukončíte do mesiaca odo dňa, kedy na podanie výpovedi vznikol dôvod. Je však nutné uviesť konkrétny dôvod podania okamžitej výpovedi.

Prečítajte si aj náš článok Okamžité skončenie pracovného pomeru. Ako na to?, a dozviete sa viac.

Výpoveď

Klasickú výpoveď asi poznáte. Je to najbežnejší spôsob ukončenia pracovného pomeru. Môžete ju podať kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu, pričom dôvod ako zamestnanec uvádzať nemusíte. Jediný háčik je, že tu existuje výpovedná doba.

Výpovedná doba je zvyčajne 2 mesiace a pracovný pomer sa skončí až jej uplynutím.

V prípade výpovedi máte nárok aj na odstupné, avšak tiež tu sú nejaké podmienky. Napríklad sa k nemu nedostanete, ak výpoveď dostávate od zamestnávateľa z dôvodov, kedy ste si prekážky v práci spôsobili sami alebo ste porušili pracovnú disciplínu.

Výška odstupného sa odlišuje podľa odpracovaných rokov, môže byť v rozmedzí od jedného mesačného platu až do piatich, pokiaľ sa v pracovnej zmluve nedohodnete so zamestnávateľom inak. Trochu odlišné to je v prípade výpovedi dohodou, kde máte nárok na odstupné už od dvoch odpracovaných rokov u zamestnávateľa.

Ak ste však u zamestnávateľa pracovali menej ako 2 roky a dávate výpoveď z pracovného pomeru, na odstupné nemáte nárok.

Pozrite si aj vzory výpovedí, aby ste na nič dôležité nezabudli.

Skončenie v skúšobnej dobe

Toto je jeden z najjednoduchších spôsobov výpovedi. Skúšobná doba zväčša trvá 3 mesiace. Počas tejto doby môžete skončiť bez udania dôvody a stačí vám na to zamestnávateľovi len dať Oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Pozor si však dajte na výpoveď v skúšobnej dobe od zamestnávateľa. V tejto dobe sa na vás nevzťahuje ochranná lehota a vyhodiť vás môžu aj počas nemocenskej.

Výpoveď dohodou

V ideálnom svete by sa týmto spôsobom riešil každý odchod z práce. Bohužiaľ, to nie je vždy možné. Dohoda je dvojstranný právny akt, preto, na rozdiel od výpovede, je nutné aby sa na nej zhodli obe strany. Ak by teda zamestnávateľ s vaším odchodom nesúhlasil, musíte podať klasickú výpoveď.

Výpoveď dohodou je rýchlejšia a jednoduchšia. Môžete sa dohodnúť na konkrétnom dni odchodu alebo na výpovednej dobe či odstupnom. Je však nutný súhlas oboch strán.


Máte zmluvu na dobu určitú? Ak v práci nemáte žiadny konkrétny problém, stačí počkať na uplynutie doby platnosti a ďalej zmluvu nepredlžovať. No aj v tomto prípade môžete podať výpoveď jedným z uvedených spôsobov.

Ak nemáte pre odchod z práce vážne dôvody ako napríklad šikana na pracovisku alebo nepríjemný kolektív, riešte výpoveď s chladnou hlavou a v priateľskom duchu. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať napríklad referencie od bývalého zamestnávateľa.

Podali ste výpovedi a ešte ste si nenašli nové zamestnanie? Pozrite sa k nám a vyberte si prácu snov. Prajeme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Skončenie v skúšobnej dobe. Ako na to?

Určite to poznáte. Konečne ste boli úspešný, prešli ste všetkými kolami pohovorov a nastúpili ste do práce. No po pár dňoch alebo týždňoch zistíte, že nie všetko vám vyhovuje. Čo robiť? Najjednoduchšie je skončiť ešte v skúšobnej dobe. Ako na to?

Ochranná lehota 2018: Pre niekoho kratšia, pre iných dlhšia

Spojenie ochranná lehota počujeme stále častejšie. Spája sa s nemocenským poistením a dávkami. Ale viete presne, čo to znamená a ako dlho ochranná lehota trvá? Pre niektorých stanovuje zákonník práce ochrannú lehotu dlhšie. Prečo?

Ďalšie články