Najčastejšie chyby na pohovore: Tomuto sa určite vyhnite!

Už dlho hľadáte prácu, keď sa na vás zrazu usmeje šťastie a pozvú vás na pohovor? Dajte si pozor, aby ste neurobili tieto chyby, ktoré vás hneď pripravia o šancu. Ako sa správať na pohovore, aby ste uspeli a aké sú najčastejšie chyby na pohovore?

Konečne ste sa dostali na pohovor k vytúženej práci. Nervozitou horíte a stres by ste mohli rozdávať? Dôležité je zachovať kľud. Veď nejde o život. Aspoň vo väčšine prípadov. Čím viac nervózny budete, tým viac chýb narobíte. A chyby na pohovore vás môžu stáť prácu. Ako sa správať na pohovore a na aké chyby si dať pozor?

Na pohovor sa poriadne pripravte

Keď už vás pozvali na pohovor znamená to, že nejakým spôsobom vyhovujete ich kritériám a niečím ste personalistu zaujali. Vaša práca však s pozvánkou na pohovor len začína. V prvom rade by ste sa mali na pohovor pripraviť. Ako? Nebojte sa, nie je to nič zložité. V dnešnej dobe sú bežnou praxou aj online pohovory, pre ktoré platí ešte zopár ďalších pravidiel. Ak vás takýto pohovor čaká, vopred si naštudujte, ako sa pripraviť na pohovor online

  • Zistite si, s kým budete mať pohovor. Je to personalista, váš budúci možný šéf alebo riaditeľ firmy?
  • Nájdite si miesto, kde pohovor prebehne a zistite si, ako sa tam dostanete.
  • Pripravte si odpovede na najčastejšie otázky na pohovore.
  • Pripravte si vhodné oblečenie.
  • Poriadne sa na to vyspite.

Najčastejšie chyby na pohovore

Aj napriek tomu, že existuje veľa tipov na to, ako uspieť na pohovore, stále sú ľudia, ktorým sa chyby nevyhnú. Samozrejme, nie každá situácia sa dá ovplyvniť, avšak mnohé z najčastejších chýb na pohovore, ktorých sa môžete dopustiť, sú ovplyvniteľné. Nepokazte si svoju šancu hlúpou chybou.

Pozor na čas

Nie je nič horšie ako prísť na pohovor neskoro. Samozrejme, môže sa stať, že aj v prípade, že vyrazíte na cestu v dostatočnom predstihu, vás zastihnete situácia, ktorú jednoducho neovplyvníte, ako zápcha na ceste alebo technická porucha električky. Ale v takom prípade vždy napíšte, že budete meškať a aj dôvod prečo.

Na dochvíľnosti si dajte záležať. Na prvom dojme záleží, a ak prídete neskoro bez ospravedlnenia, zamestnávateľ si o vás utvorí obraz ešte než vôbec niečo o sebe poviete.

Sťažovať sa môžete v bare pri pive

Ak na pohovore začnete rozprávať o svojich problémoch a sťažovať sa, či už na život alebo na svoju bývalú prácu, len personalistu otrávite. Nikoho nebaví počúvať ľudí, ktorí sa neustále na niečo sťažujú. A pohovor nie je výnimkou.

„Môj šéf nebol vôbec dobrý v motivovaní zamestnancov.“

Ak myslíte na to, že na pohovore skritizujete svojho bývalého šéfa, tak na to hneď zabudnite. Len tak zamestnávateľa utvrdíte v tom, že si neviete priznať chybu a všetko hádžete na druhých. A ak vás prijme, aj on sa nakoniec dostane do role bývalého šéfa a určite by nechcel, aby ste o ňom hovorili negatívne pred iným zamestnávateľom.

Ak neviete povedať nič pekné alebo neutrálne, tak radšej nehovorte nič, či už to bude o šéfovi alebo bývalých kolegoch.

Nepripravenosť je poslom nešťastia

Už na začiatku sme spomenuli, že na pohovor by ste sa mali poriadne pripraviť. Ak prídete nepripravený, nebudete vedieť ani to, čomu sa firma venuje alebo akej pozície sa pohovor týka.

Ach, tá gramatika

Životopis, sprievodný list či email aj motivačný list. Kameňom úrazu aj toho najlepšieho z nich je gramatika a pravopis. Je dôležité posielať životopis aj motivačný list gramaticky správne a bez pravopisných chýb. Preto, ak svoje chyby nevidíte, dajte životopis prečítať niekomu inému.

Čo by ste v životopise mali uviesť?

Dajte si záležať na tom, ako váš životopis bude vyzerať a čo všetko v ňom budete uvádzať. Nezabúdajte na to, že životopis je prvým kontaktom s personalistom a prvým krokom k pohovoru.

Kam to idete na pohovor?

Informácie o firme sú tiež jednou z vecí, ktoré uchádzači často podceňujú. Ak prídete na pohovor s tým, že vôbec netušíte ani základné informácie o firme, dobrý dojem určite nezanecháte. Bude to len znak toho, že vám je jedno, kde budete pracovať, hlavne vám za to zaplatia.

Pozrite si firemné webovky, zistite si, čomu sa venuje, na akých projektoch pracuje alebo články, ktoré o firme napísali médiá. Uvidíte, že vám to na pohovore veľmi pomôže.

Klamstvo a nepresnosti

To, či ste si ubrali pár rokov zo svojho veku nikoho veľmi nezaujíma. Ale ak v životopise uvediete informácie, ktoré nie sú pravdivé alebo sú nepresné, skôr či neskôr sa na to príde. Nemusí sa na to prísť už na pohovore, aj keď v mnohých prípadoch to tak bude. Určite však pravda vypláva na povrch počas vašej práce, keď vedúci zistí, že ste síce v životopise uviedli, že viete perfektne pracovať s Excelom, no v skutočnosti pomaly ani neviete ako vytvoriť jednoduchú tabuľku.

Dajte si pozor, čo v životopise uvádzate. Pravidelne svoj životopis aktualizujte, uvádzajte len pravdivé a aktuálne údaje a informácie.

„Aké máte benefity? A čo dovolenka?“

Prvé, čo sa personalistu na pohovore opýtate sa týka benefitov, peňazí alebo dovolenky? Týmto zabijete celý pohovor, aj v prípade, že inak ste si viedli naozaj dobre. Do práce ste ešte ani nenastúpili a pýtať sa hneď na dovolenku len vyvolá dojem, že chcete hneď vypadnúť preč.

Vypýtate si príliš veľa

Skôr či neskôr na pohovore zaznie aj otázka o tom, akú máte predstavu o svojom plate. Tu nastáva zlom. Neviete sa oceniť a neviete oceniť svoje skúsenosti. Vo väčšine prípadov tak výšku mzdy preceníte. Alebo naopak poviete príliš málo. Dnes je vyjednávanie o plate s budúcim zamestnávateľom o niečo jednoduchšie, keďže v každom pracovnom inzeráte musí byť uvedená aj mzda. Budete tak mať lepšiu predstavu o tom, koľko je zamestnávateľ ochotný vám ponúknuť.

Otázka na výšku mzdy sa často spája aj s vašou kvalifikáciou. Mnohí uchádzači prídu na pohovor na pozíciu, pre ktorú nemajú dostatočnú kvalifikáciu a často si aj požiadajú o príliš vysokú mzdu.

Od mája 2018 je však vyjednanie mzdy na pohovore jednoduchšie. Zákon totiž ukladá novú povinnosť zamestnávateľom - povinné zverejňovanie mzdy v inzeráte.

Nezdvorilosť sa nevypláca

Ak sa chováte príliš povýšenecky a ste nezdvorilí k recepčnej, sekretárke alebo ďalším zamestnancom, k dobrému dojmu vám to nepridá. Snažte sa ich hneď neuraziť a nesprávať sa arogantne. Veď to možno budú vaši budúci kolegovia, nechcete si ich rozhnevať ešte než s nimi budete vôbec pracovať.

Ako sa týmto chybám na pohovore vyhnúť?

Aby ste sa týmto chybám vyhli, dajte si záležať na tom, ako vyzerá váš životopis a sprievodný a motivačný list. Rovnako si postrážte čas, aby ste neprišli neskoro. Na pohovor sa poriadne pripravte a pre istotu si oprášte aj cudzí jazyk, pohovor môže byť aj v angličtine. Snažte sa byť kľudný, rozprávať plynulo a nezasekávať sa.

Pripravte sa aj na otázku o mzde, aj keď dnes už tušíte, koľko je zamestnávateľ ochotný vám ponúknuť vďaka novele zákona. Aj tak si spravte prieskum, aby ste mali o mzde v odbore prehľad. A najmä majte o výške svojej mzdy presnú predstavu.


Nie vždy sa vyhnete všetkým chybám, no tým, ktoré viete ovplyvniť, by ste sa vyhnúť mali. Dajte si pozor na oblečenie, reč tela aj to, či prídete včas alebo ako komunikujete. Ak vás pozvali na pohovor aj napriek tomu, že vám pre danú pozíciu niečo chýba a nemáte tak dostatočnú kvalifikáciu, ukážte na pohovore, že máte motiváciu a záujem sa potrebné veci naučiť.

Zistite si aj rôzne informácie o firme, aby ste vedeli reagovať na otázky, ktoré dostanete. Nie je nič horšie, než keď poviete, že vlastne ani neviete, čo daná firma robí.

Prajeme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Povinnosť uvádzať v pracovných inzerátoch mzdu bude platiť už od mája 2018

Od začiatku roku už máme veľa zmien - vyššiu minimálnu mzdu alebo novinky v daňovej oblasti. Od mája k nim pribudne aj povinné zverejnenie platu v pracovných inzerátoch.

Ďalšie články