Právo a zmluvy

Prečítajte si kariérne články o práci, HR a podnikaní. Poradíme vám s hľadaním práce, napísaním životopisu, pracovnými zmluvami a taktiež s diskutovanou témou platov a peňazí.

Zoradiť podľa:

Vyhľadať článok

Ako správne podať výpoveď?

Už vás to nebaví? Máte toho dosť? Nastal čas. Rozlúčte sa. Či vás štve kolega, šéf alebo vás už nebaví vaša práca, je čas na výpoveď. Ako ju podať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Kedy vám preplatia cestovné náklady?

Mnohokrát sa stane, že nenájdeme prácu vo svojom blízkom okolí, a tak musíme do práce cestovať trochu dlhšie. Máte v takom prípade nárok na príspevok na dopravu alebo preplatenie cestovných nákladov?

Výpoveď a hodinová výpoveď. V čom je rozdiel?

Dostal som padáka, vyhadzov, šlus, koniec. Vyhodili ma. Dostal som výpoveď. Poznáme to každý. Už nie sme pre firmu dôležitý, znižuje stavy alebo ste sa s niekým nepohodli. Ale vedeli ste, že je rozdiel medzi výpoveďou a hodinovou výpoveďou?

Odvolanie výpovede. Je to možné?

Stalo sa vám, že ste podali výpoveď, no po čase ste si to rozmysleli? A teraz by ste ju chceli vziať späť? To nemusí byť také ľahké ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Vyplatenie nemocenských dávok. Kedy a kde?

Ste práceneschopný. Asi už viete, že máte nárok na náhradu mzdy či nemocenské. Ale viete kedy vám bude vyplatené?

Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Zamestnajte dlhodobo nezamestnaného a získajte príspevok

Zamestnať niekoho, kto už dlhšiu dobu nevie nájsť prácu a je evidovaný na úrade práce, sa vám môže vyplatiť. ÚPSVaR spustil projekt, vďaka ktorému môžete dostať príspevok za zamestnanie dlhodobo nezamestnaného. Čo musíte spĺňať?

Dovolenka počas skúšobnej doby

Podpísali ste pracovnú zmluvu a máte stanovenú skúšobnú dobu? Máte vôbec nárok na dovolenku v skúšobnej dobe? Čítajte a dozviete sa to.

Dovolenka a ako ju vypočítať

Či už v zime alebo v lete, každý túži po odpočinku a čase strávenom s rodinou či priateľmi. Bez práce a bez stresu. Najlepšie je zobrať si v práci dovolenku. Čo sa môže stať a môže vám ju zamestnávateľ neschváliť? Čo by ste mali vedieť o dovolenke?

Odchodné a čo o ňom potrebujete vedieť?

Skončili ste pracovný pomer? Za určitých podmienok máte nárok na odchodné. Ktoré to sú? A aká je výška odchodného? Čo všetko potrebujete? Odpovedi nájdete v tomto článku.